335 روز پیش
بازدید 1147 1 دیدگاه

آیا چراغ چک موتور خودروی شما روشن است؟ در اینجا 10 دلیل احتمالی که وجود دارد را برسی می کنیم

 • در حالی که ماشین شما نمی تواند صحبت کند، با استفاده از زنگ ها، نمادها و پیام ها با شما ارتباط برقرار می کند. یکی از نمادهایی که هرگز نباید نادیده بگیرید نماد نارنجی یا زرد و موتور شکلی است که معمولاً در دسته ابزار یافت می شود. هنگامی که رایانه داخلی خودرو مشکلی را تشخیص دهد روشن می شود.

  اگر آن را دیدید وحشت نکنید – لزوماً به این معنی نیست که باید به نزدیکترین مکانیک سریعا مراجعه کنید. مشکلاتی که باعث روشن شدن چراغ چک موتور می شوند، گاهی اوقات ساده و سریع رفع می شوند. آن را نیز نادیده نگیرید و در اسرع وقت آن را بررسی کنید.

  در اینجا 10 عدد از رایج ترین مشکلی که می تواند چراغ چک موتور را تحریک کند، را برسی میکنیم. به خاطر داشته باشید که کد خطا که باعث روشن شدن چراغ در وهله اول شده است در رایانه داخلی ماشین شما ذخیره می شود و می توانید آن را با استفاده از یک دستگاه ساده مجهز به بلوتوث متصل به یک برنامه بازیابی کنید تا ایده دقیقی از آنچه دقیقاً چیست را بدست آورید.

  خرابی سنسور اکسیژن

  سنسور اکسیژن (که گاهی اوقات سنسور O2 نامیده می شود ) میزان اکسیژن نسوخته را در سیستم اگزوز خودرو اندازه گیری می کند. داده‌ها را به رایانه خودرو ارسال می‌کند که از آن برای تنظیم مخلوط هوا و سوخت وارد شده به سیلندرها استفاده می‌کند. حتی اگر حسگر O2 نیاز به تعویض داشته باشد، موتور به کار خود ادامه می دهد، اما سوخت بیشتری از حد معمول می سوزاند. در دراز مدت، یک سنسور O2 بد می تواند به قطعاتی مانند شمع ها و مبدل کاتالیزوری آسیب برساند. همچنین ممکن است باعث شود خودرو در تست آلایندگی رد شود.

  به طور متوسط، یک سنسور O2 با کیفیت حدود 500 هزار تومان برای خودرو های ایرانی و 4 میلیون تومان به بالا برای خودرو های وارداتی برای شما هزینه تراشی کند، اما هزینه کار بسته به مدل و مدل خودرو و همچنین موقعیت جغرافیایی شما بسیار متفاوت است. در نهایت، به خاطر داشته باشید که اکثر خودروهای مدل آخر بیش از یک سنسور O2 دارند.

  شل شدن درپوش بنزین

  شل بودن درب بنزین یکی از رایج ترین دلایل روشن شدن چراغ چک موتور است در خودرو های وارداتی است. درپوش بخش مهمی از سیستم تحویل سوخت خودرو است. به ویژه از خروج دود بنزین از مخزن جلوگیری می کند و به نگه داشتن کل سیستم تحت فشار صحیح کمک می کند.

  اگر چراغ چک موتور شما بلافاصله پس از پر کردن روشن شد، آن را بکشید و مطمئن شوید که درپوش آن شل نباشد – یا همچنان روی سقف ماشین شما قرار دارد. گاهی اوقات درپوش نیاز به تعویض دارد.

  خرابی مبدل کاتالیزوری

  مبدل کاتالیزوری در سیستم اگزوز خودرو یکپارچه شده است. مونوکسید کربن تولید شده در طی فرآیند احتراق را به دی اکسید کربن تبدیل می کند. این یک بخش نسبتاً ساده است و اغلب می توان از شکست آن جلوگیری کرد. 

  انجام تعمیرات منظم (مانند تعویض روغن ) به موقع، کلیدی برای سالم نگه داشتن مبدل کاتالیزوری خودروی شماست. اگر در شهر زندگی می‌کنید و بیشتر مسافت‌های کوتاه را رانندگی می‌کنید، هر از چند گاهی ماشین خود را به بزرگراه ببرید تا از گرفتگی مبدل کاتالیزور مطمئن شوید. و مثل همیشه، چشم ها و گوش های خود را برای صداهای غیرعادی یا دود تغییر رنگی که از اگزوز می آید باز نگه دارید.

  مشکلات شمع/کویل احتراق

  به زبان ساده، یک سیم پیچ احتراق برق مورد نیاز شمع ها را برای احتراق مخلوط سوخت و هوا در سیلندرها تولید می کند. اتومبیل های کلاسیک دارای یک سیم پیچ هستند، اما بسیاری از وسایل نقلیه مدرن از یک سیم پیچ در هر سیلندر استفاده می کنند (اغلب به آن کویل پک می گویند). اگر سواری شما دارای یک V8 در زیر کاپوت است، می توانید هشت سیم پیچ جداگانه داشته باشید. بوگاتی شیرون هیولایی دارای 16 عدد است. مهم نیست که چند عدد داشته باشید، یک سیم پیچ خراب تقریباً مطمئناً چراغ چک موتور را روشن می کند، اما به یاد داشته باشید، اگر ماشین شما گازوئیل می سوزد، نه کویل جرقه دارید و نه شمع.

  شمع‌های فرسوده یا آلوده می‌تواند باعث مشکلات مختلفی از جمله آتش‌سوزی موتور و تردید در هنگام شتاب‌گیری شدید شود. سیم پیچ فرسوده می تواند علائم مشابهی را نشان دهد و می تواند باعث خاموش شدن غیرمنتظره خودرو شود. 

  همانطور که از نامش پیداست، سیم شمع برق را از سیم پیچ به شمع انتقال می دهد. بدون آن، مخلوط سوخت و هوا در سیلندرها مشتعل نمی شود. اکثریت قریب به اتفاق خودروها از یک سیم در هر سیلندر استفاده می‌کنند، اما مدل‌هایی وجود دارد – به ویژه برخی مرسدس بنزهای قدیمی‌تر – با دو شمع در هر سیلندر و در نتیجه، دو سیم. به خاطر داشته باشید که اکثر خودروهای جدیدتر از سیم شمع استفاده نمی کنند.

  علائم خرابی سیم‌های شمع عبارتند از: بی‌حرکتی خشن، افت محسوس عملکرد موتور و مسافت پیموده شده کمتر از بنزین.

  خرابی سنسور جریان هوای انبوه

  سنسور جریان هوای جرمی ( MAF ) میزان هوای ورودی به موتور را کنترل می کند. این بخشی از سیستم مدیریت موتور است، بنابراین خودروی شما بدون آن قادر به تطبیق با تغییرات ارتفاع نخواهد بود. علائم خرابی MAF عبارتند از یک دور آرام، مشکل در راه اندازی و تغییر ناگهانی در موقعیت پدال گاز. کاهش مسافت پیموده شده و توقف گاز نیز می تواند نشان دهنده مشکل MAF باشد.

  مشکلات مربوط به دزدگیر و سوئیچ و ریموت و قفل مرکزی خودرو

  اگر به درستی نصب نشود، یک سیستم دزدگیر می تواند خودروی شما را خراب کند. می تواند باتری را خالی کند، چراغ چک موتور را روشن کند یا حتی از روشن شدن خودرو جلوگیری کند. 

  اگر مسائل فوق آشنا به نظر می رسند، باید دزدگیر را تعمیر، نصب مجدد یا به طور کامل توسط کارشناس ماهر تعویض کنید مرکز تخصصی کلید مدرن بهترین دزدگیر ها و سوئیچ و ریموت های اصلی را بدست شما مصرف کننده عزیز با کیفیت بالا و قیمت ارزان میرساند . انجام درست آن در وهله اول ممکن است کمی بیشتر هزینه داشته باشد، اما آرامش خاطری که با داشتن یک زنگ هشدار کاملاً کاربردی به وجود می آید، قیمتی ندارد.

  نشتی خلاء

  هر خودرو دارای یک سیستم خلاء است که عملکردهای متنوعی را انجام می دهد. بوستر ترمز با خلاء کار می کند و سیستم خلاء نیز با هدایت دود به هنگام تبخیر بنزین از طریق موتور به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای کمک می کند. اگر دور آرام ماشین شما شروع به افزایش می کند یا در دورهای غیرمعمولی بالا می رود، نشت خلاء می تواند مقصر باشد.

  شیلنگ های خودرو ممکن است با افزایش سن خشک شده و ترک بخورند، به خصوص اگر در معرض گرمای شدید یا سرمای شدید قرار گیرند. این شایع ترین علت نشت خلاء است. سایر مشکلات رایج شامل ترک خوردگی اتصالات و شل شدن اتصالات است. خطوط خلاء هر کدام فقط چند هزار تومان هزینه دارند، اما ردیابی منبع نشتی می تواند زمان بر باشد – و اگر خودتان کار را انجام ندهید گران است.

  خرابی دریچه گردش گاز اگزوز

  سیستم گردش گاز اگزوز (EGR) میزان اکسید نیتروژنی را که از موتور خودرو خارج می شود کاهش می دهد و به کارآمدتر آن کمک می کند. گازهای داغ خروجی را به داخل محفظه های احتراق هدایت می کند که سوختن سوخت را آسان تر می کند. همچنین انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد.

  دریچه EGR ممکن است مسدود شود یا به طور کامل از کار بیفتد. اگر از نظر مکانیکی حتی کمی تمایل دارید، می توانید شیر را جدا کرده، تمیز کنید و در مدت زمان نسبتاً کوتاهی دوباره آن را نصب کنید. اگر شیر نیاز به تعویض دارد، یک شیر کاملاً جدید و با کیفیت تهیه کنید.

  باطری خراب

  باتری به همان اندازه که مهم است ساده است. بدون آن، ماشین شما روشن نمی شود. باتری های امروزی بسیار بیشتر از قبل دوام می آورند و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. 

  تعویض یا شارژ باتری به تنهایی کار نسبتاً آسانی است، اما به خاطر داشته باشید که در برخی از خودروهای مدل آخر، زیر پوشش های پلاستیکی بیشماری مدفون است و ممکن است دسترسی به آن کمی دشوار باشد. همچنین توجه داشته باشید که قطع کردن باتری اغلب سیستم استریوی شما را ریست می کند. اگر کد را ندارید، قبل از بازکردن ترمینال های مثبت و منفی، آن را از فروشنده محلی خود بخواهید. در غیر این صورت، شما در سکوت رانندگی خواهید کرد.

  چراغ چک موتور من روشن است. حالا چی؟

  ماشین‌های مدرن مملو از زنگ‌ها و سوت‌های پیشرفته هستند، اما به‌طور غیرقابل توضیحی هنوز به یک دستگاه جداگانه و پس از فروش نیاز دارید تا بفهمید چرا چراغ چک موتور روشن است. اکثر رانندگان به سادگی ماشین خود را به نمایندگی می برند. این راه آسان است، اما همچنین گران ترین مسیری است که باید طی کرد. اگر می‌خواهید از سفر به تعمیرگاه صرفنظر کنید، دست به جیب شوید برای خرید یک اسکنر OBD II سازگار با بلوتوث (یا یک آداپتور پیشرفته‌تر ) خرج کنید و یک برنامه سازگار مانند Torque را از فروشگاه Google Play یا App Store اپل دانلود کنید. 

  البته بهترین کار و عقلانه ترین کار این است که به یک تعمیرگاه و یا نمایندگی مجاز مراجعه کنید.

  میانگین امتیازات ۳ از ۵
  از مجموع ۲ رای

  نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. جواد نعمتی گفت:

   سلام من سایتهای صفر دارم یک ساله از زمان تحویل خودرو چراغ چک روشن میشه چندین بار بردم نمایندگی نتوانستند خاموشی کنند گفتند که از بنزین اگر بنزین یورو چهار بزنی. دیگه روشن نمیشه ولی اگر جسم سنگین پست ماشین می‌زارم خاموش میشه لطفاً راهنمایی نمایید.

  Select the fields to be shown. Others will be hidden. Drag and drop to rearrange the order.
  • Image
  • SKU
  • Rating
  • Price
  • Stock
  • Availability
  • Add to cart
  • Description
  • Content
  • Weight
  • Dimensions
  • Additional information
  • Attributes
  • Custom attributes
  • Custom fields
  Click outside to hide the comparison bar
  Compare
  گفتگو با کارشناس
  سلام آیا می تونم کمک تون کنم
  سلام آیا می تونم کمک کنم